MgA. Tomáš Havlík
Biografie
Tomáš Havlík
narozen 31. 12. 1985 v Českých Budějovicích.
ateliér: Petrův Dvůr 93, Netolice
e-mail : tomu.domu@seznam.cz
fb : Tomáš Havlík sculptor
tel : +420 724 218 108
Studium
2006 - 2012 Akademie výtvarných umění, Praha, absolutorium v atelieru Socha 2
u Prof. Jindřicha Zeithammla
2006 Střední uměleckoprůmyslová a vyšší odborná škola, Praha-Žižkov, obor Tvarování dřeva a řezbářství
2001 - 2005 Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České, Český Krumlov,
obor Kamenosochařství
Účast na vybraných výstavách a sympoziích
2017 Výstavní síň magistrátu v Českých Budějovicích
2016 Velvyslanectví České republiky v Pekingu, Čína
2016 Slezskoostravský hrad, Ostrava
2015 Galerie ,,Pod radnicí", Praha
2015 Visio Art Gallery, Plzeň
2014 Galerie ,,Sklepní scéna", Brno
2013 Tschechisch-Österreichisches Künstlersymposium
2013, 2014 Účast na akci ,,Strakonice v republice" - propagace jihočeských umělců v republice i v zahraničí společně s malířem Jiřím Máškou
2012 Sochařské sympozium ,,Botanika Organika", Unhošť
2012 Diplomanti AVU, společná výstava diplomantů pražské Akademie, Veletržní palác NG Praha
2009 MINOTAUŘI - společná výstava posluchačů RŠ AVU, Žirovnice
2009 Český dům Brusel, výstava u příležitosti Českého předsednictví EU, Brusel, Belgie
Realizace
2010 Chlapec se psem - součást Pomníku Josefa Lady v Hrusicích
O mně
...On si všímá drobné změny detailu, materiálu a jeho struktury. Uvažuje klasicky sochařsky. Má cit pro změny, které vnímá z pozice člověka, který se denně potkává a dotýká okolní reality. Jeho poznání jsou o věcech přítomných a ne přesahujících. Stojí na zemi a pracuje s věcmi ať už přítomnými, tak člověkem stvořenými dotýkanými v jejich surové nahotě. Na jeho práci je znát citlivost ke kvalitě a struktuře materiálu (v čemž mu musí být jistě vzorem vysoká suverenita této vlastnosti jeho učitele J. Zeithammla). Oceňuji při vší té až estetické výtvarnosti syrovost projevu...
Prof. Aleš Veselý, akad. sochař
Tomáš Havlík je vnímavou a přemýšlivou osobou, což se v uměleckém projevu pochopitelně zrdcadlí...
Prof. Jindřich Zeithamml, akad. sochař
OPONENTSKÝ POSUDEK DIPLOMOVÉ PRÁCE
Svoji pozornost a zaujetí soustředil Tomáš Havlík na závažný a vůči prostorovému záznamu nesmírně zajímavý fenomén času. Určitě jeden z nejinspirativnějších, ale přesto v sochařství ne právě často využívaných. On totiž vybízí a nutí k širšímu zamyšlení a úvahám, které již přesahují samo pojetí o chápání sochařství jako výrazového prostředku vyjadřovacího se ve třech dimenzích. Čas je dimenze čtvrtá a odkrývá nám cestu k úvahám, objevování a zkoumání dalších ,,jiných prostorů", které byť jsou, jak už dnes víme existující, ale nic o jejich struktuře a ustrojení nevíme a jsou tedy fyzicky, skrze hmotu, nezachytitelné. To je odbočka spíše k filozofickému pojetí tohoto problému. My teď ale pracujeme s hmotou a jsme v sochařské škole.
Rozpad jako důsledek plynutí času. Čas a jeho probíhání v dotyku s prostorem a hmotou. Stopy času - procesy entropickýh změn a pozvolných, zpomalených destrukcí. Právě ono uvědomění si zpomalení těchto destruktivních změn vyvolalo v Tomáši Havlíkovi vůli o pokus k zastavení času zafixováním okamžiku, momentu jinak nestále probíhajícího procesu - odehrávajícího se léta, staletí, věky před námi, po nás - mimo námi uchopitelnou dimenzi. Ani si neuvědomil, jaké to okno pootevřel. Ve své podstatě by to byl titánský pokus. Tak daleko ale Tomáš Havlík nejde. On si všímá drobné změny detailu, materiálu a jeho struktury. Uvažuje klasicky sochařsky. Má cit pro změny, které vnímá z pozice člověka, který se denně potkává a dotýká okolní reality. Jeho poznání jsou o věcech přítomných a ne přesahujících. Stojí na zemi a pracuje s věcmi ať už přírodními, tak člověkem stvořenými a dotýkanými v jejich surové nahotě. Na jeho práci je znát citlivost ke kvalitě a struktuře materiálu (v čemž mu musí být jistě vzorem výsostná suverenita této vlastnosti jeho učitele prof. Zeithammla). Oceňuji při vší té až estetické výtvarnosti syrovost projevu.
Věci instalovány s přiznáním jejich existence jako artefaktu. Poločas rozpadu je tu demonstrován v pozemském pojetí - velmi zemitém.
Čas tu zůstal ve druhé roli jako ovlivňovatel hmoty, kterou Tomáš Havlík ctí, jako to podstatné. Je to mimo filozofické konsekvence jak vnímat čas, jako jeden ze základních hybných momentů ve věčném, neúprosném a nezastavitelném koloběhu, vyplívající z poznání a uvědomění si neovlivnitelnosti existence časoprostorových mechanismů těchto hybných sil. Tady jde o okouzlení stopami, které čas zanechává na podobě věcí.
1.6.2012 prof. Aleš Veselý
PERSONAL INFORMATION
MgA. Tomáš Havlík
Date of birth: 31. 12. 1985, Czech Budweis
Address: Petrův Dvůr u Netolic
Email: tomu.domu@seznam.cz
Facebook: Tomáš Havlík sculptor
Website: https://havliksochy.cz
Nationality: Czech
EDUCATION
2006 - 2012 Academy of fine arts in Praque, Master´s degree in Sculpture Studio II/Jindřich Zeithamml School, graduated with diploma and the academic title MgA.
2006 Higher vocational school and Secondary school of applied arts, Praque - Žižkov, Shaping of wood and woodcarving
2001-2005 Secondary school of applied arts St. Agnes, Czech Crumlaw, Sculpture
WORK EXPERIENCE
2016 Embassy of the Czech Republic Beijing, China
2015 Art Gallery "Pod radnicí"
2015 Visio Art Gallery Pilsen
2014 Art Gallery " Sklepní scéna Brno"
2014 Czech- Austrian Art symposium
2013,2014 Taking part in the social event. "Strakonice v republice" (Strakonice in the Czech Republic), the promotion of South-Bohemian artists in the Czech Republic and abroad in association with the painter Jiří Máška
2012 Sculpture symposium "Botanika Organika", Unhošť
2012 The Master´s degree students from Academy of fine arts in Praque -The Collective exhibition in the Trade Fair Palace - National Gallery of Praque
2009 Minotaurs - The collective exhibition of students from RŠ AVU, Žirovnice
2009 Czech centrum Brussel - the exhibiton on the occassion of the Czech chairmanship in EU, Brussel, Belgium
REALIZATION
2010 The boy with the dog - the part of the Josef Lada´s monument in Hrusice
REFERENCES AND OTHERS
He noted the slight change of detail, material and its structure. He is considering classically sculpturally. He has the sense of changes that he perceives from the position of man who meets daily and touches the surrounding reality. His knowledge is about present not beyond things. He is standing on the ground and working with present things or with man who was created by touching in the raw nakedness. His work is sensitive to quality and to the structure of material (he was influenced there by his teacher J. Zeithamml - as a model of high sovereignty). I appreciate during the whole aesthetic art the rawness of his work.
Prof. Aleš Veselý, academic sculptor
Tomáš Havlík is perceptive and reflective person that is really useful for his artistic work.
Prof. Jindřich Zeithamml, academic sculptor